Agnieszka Kozyra

jest artystką z Wrocławia, wykładowcą akademickim, psychoterapeutą, pedagogiem specjalnym. To przedstawicielka Nowej Sztuki. Tworzy w nurcie realizmu magicznego na pograniczu surrealizmu. Wykształcenie artystyczne zdobyła w Studium Plastycznym we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu na kierunku arteterapia. Zadebiutowała cyklem wystaw pt. „W Krainie Smoka Tego”.
Stanisław Przewłocki, mistrz akwareli o artystce: ,,Można powiedzieć, że Agnieszka Kozyra uprawia w sposób wyraźny sztukę mało konwencjonalną tematycznie – w powszechnym rozumieniu. Jej światy zarówno w rysunku jak i w malarstwie, to kalejdoskop różnych bytów i zdarzeń. Szlachetny dukt kreski i pędzla absolutnie pewny i dynamiczny, świadczący o dużej wrażliwości twórczej. To osobiste światy autorki, przystępne a nawet życzliwe dla widza, jak sama autorka.”
„Oto są – a w nich wiele metafor. Małe Światy Krainy Smoka, które pokazują moje namiętności, konflikty wewnętrzne, tajemnice. Chcę tu zostawić trochę bajkowego świata, bo nie chcę, aby był on zawsze zrozumiały i oczywisty. Dla Państwa i dla siebie wymalowałam i wyrysowałam trochę niecodziennych chwil i baśniowych momentów życia. Daję Państwu wielość kolorów oraz czarno-białe światy, w których przewija się wiele przedziwnych osobliwości. One uciekły z bajek naszego dzieciństwa.
Mam nadzieję, że Państwo znajdziecie w tych pracach swoje emocje, zaciekawi Was przestrzeń, którą kreuję. Zwiedzajcie Krainę Smoka bez obaw, ale bądźcie przygotowani na namiętność i barwy.
Sztuka jest ze mną od zawsze: raz mniej, raz bardziej. Były chwile, kiedy kroczyła ze mną pod ramię i takie, kiedy ja musiałam ją gonić i mocno przyciskać do siebie, aby nie zostawiała mnie samej.
Sztuka to rozmowa, kontakt. To kreatywność, która tak wiele może ułatwić. Sztuka jest wspaniała! Osobista! Nasza! Można w niej być każdym i widzieć wiele. Wystarczy tylko stanąć i popatrzeć. W niej tyle Wolności!! Spełniajmy marzenia.
Zapraszam do Krainy Smoka – wchodźcie. Będzie ciekawie”.
Agnieszka Kozyra